Sedm statečných
Prvních sedm statečných slovenského hnutí.
Obranu cti lidí, kteří usilovali o slovenské povědomí mezi občany Poiany Micului, pokusím se obhájit tak, že o nich napíši pravdu. Pravdu bez glorifikace, ale čestně a spravedlivě. Pokud někdo o nich mluví jako o fašistech z okruhu kolem Hlinki, nebo dokonce z okruhu kolem Hitlera, tak kdo byli ve skutečnosti ti lidé?
Nedá mi to, abych dříve, než vzpomenu jména oněch lidí, kteří stáli v čele slovenského hnutí, abych neudělal malou úvahu: Tak, jak hovoří český finanční klasik Václav Klaus, že "peníze jsou až na tom prvním místě", musím i já zaujmout stanovisko ke vzpomínaným "funduszom", tedy fondům, které slovenští nacionalisté a fašisti z Hlinkova okruhu měli k dispozici na "kupování" duší pro slovenskou věc: žádné peníze z ČSR nebyly... Rudolf Kovalík i Hilda Gudernová byli chudí lidé, kteří měli učitelské platy a ty jim jen tak tak vystačily na pokrytí výdajů denní potřeby. Když zemřel Rudolf Kovalík, tak rakev, obřady i věnce zaplatili Slováci žijící v Poianě Micului...
Jinak na tom byli Poláci.
Až do roku 1933 dostával "Zwiazek Szkolny Polski v Cernauti" dotace z Polska ve výši 800 tisíc "leiov" a poté, když vrcholila světová hospodářská krize, tak dostávali stále ještě 450 tisíc "leiov" ve prospěch tohoto "Zwiazku". Těmito penězi zacházelo několik lidí v Cernauti. Aby si člověk mohl reálně představit jako hodnotu představuje 800 tisís "leiov", tak na porovnání uvedu, že v roce 1933, kdy jsem měl 9 let, můj otec koupil ve Varně pět ovcí za 100 "lei". Bylo to v září vzpomínaného roku na Michala....
Jinak řečené, 800 tisíc "leiov" byl ekvivalent 40 000 kusů ovcí.
Slováci - ti pomáhali, ale takovým způsobem, že umožňovali studium mladým lidem a též možnost učit se různým řemeslům.
K zamyšlení vede skutečnost, proč vlastně v letech 1937 a 1938 na základě vůle polských emisarů prováděli rumunští "žandári" domovní prohlídky u Rudolfa Kovalíka, který byl označovaný jako český bolševický agent, který je spojkou mezi Prahou a Moskvou? Tyto dvě krajnosti jaksi nepasují těm samým lidem. Bolševik a současně fašista?
Ale nechme úvahy úvahami a pojďme na merito věcí.
První slovenské impulzy začaly v zimě v letech 1934/35 a poté postupně pokračovaly. Protagonisté vzpomínaného hnutí byli:
- Eugenius Breabanu, narozený 1899, římskokatolický farář, Rumun
- Gregor Jurašek, narozený 5. 3. 1888, tajemník obce, Slovák
- Prof. Dr. Peter Makoš, narozený 23. 8. 1903, farář, Slovák, Bratislava
- Anton Granatier, narozený 20. 3. 1894, legionář I. světové války, podpředseda SNR
- Vojtech Ihrisky, narozený 1899, akademický sochař z Bratislavy
- Rudol Kowalik, narozený 17. 5. 1902, učitel, Ústie nad Oravou
- Hilda Gudernová, narozená asi 1904, učitelka, Slovensko
Těchto sedm statečných lidí bylo prvním pionýry, kteří získali a udrželi 35 % lidí slovenského původu v Poianě Micului v období let 1935 až 1940, tedy celých 5 let.
Potom už v Poianě Micului byli učitelé:
- Gejza Minarík - jeden školní rok
- Vendelín Úradník - tři školní roky
- mladý učitel Tobiaš Kútik - dva školní roky.
Učitelé Minarík, Úradník a Kútik přijeli do Poiana Micului v době, kdy již slovenská věc a slovenské povědomí již byly stabilizované na vzpomínaných 35 % obyvatel.
Pokusím se stručně charakterizovat prvních sedm statečných:
Eugenius Breabanu
Římskokatolický farář, původem Rumun, politicky neorganizovaný a neangažovaný, působil v Poiana Micului od roku 1930 do podzimu 1936. Postavil novou faru a upozornil, že v Poiana Micului žijí Slováci a ne Poláci. Generální vikář Grobowski za pomoci Kucharovcových jej odvolal a přeložil do německé obce Stuplicani.
Byl Eugenius Breabanu fašista, a nebo bolševik?
Nebyl ani jedno, ani druhé, byl to zbožný, lidský a nejlepší kněz jakého Poiana Micului měla.
Gregor Jurašek
Tajemník obce, přetím rychtář - "dvorník" - člověk, který se zde narodil a celý život pracoval ve prospěch obce a jejích obyvatel. Spolu s Grzegorzom Szymonowiczom a panem Botuszanskim založili mlékárenské družstvo HALKA a obchodní složku "Cooperatíva". Byl spoluautorem dopisu do Československa v zimě 1934/35.
Politicky byl nakloněný liberálnímu králi Karlovi II., který udržoval dobré přátelské vztahy s prezidentem demokratického státu a s Československem.
Protož Gregor Jurašek žádal úřední pitvu záhadně zemřelého učitele Rudolfa Kovalíka, tak jej prefekt z okresu Campulung pan Dobosz odvolal z funkce v roce 1938. Když v roce 1941 nastoupila v Rumunsku k moci vojenská fašistická vláda v čele s generálem Antonescem, tak Gregora Jurašeka, jako 53-letého záložního důstojnického zástupce bývalé Rakouko-Uherské armády zmobilizovala. Do týdne zemřel ve vojenské frontové nemocnici v Suceavě po operačním zásahu německého vojenského lékaře.
Gregor Jurašek byl liberál-roajlista a byl nepoholný.
Profesor Dr. Peter Makoš
Byl profesorem na Římskokatolickém učitelském ústavu ve Spišské Kapitule v letech 1934-1939. V období letních prázdnin věnoval svojí pozornost zahraničním Slovákům. V obci Poiana Micului byl pouze 14 dní od 20. června do 6. července 1936. Od 20. června do 29. intenzivně komunikoval s Jozefem Kucharekem - církevním otcem v Poianě Micului. Až 29. 6. se na Bobejce (hora) znesvářili, ale zaseté semínko slovenského povědomí začalo klíčit a přineslo bohatou úrodu. Ptám se - co ten člověk za 14 dní mohl tak strašného, nedej Bože, fašistického, vykonat? Profesor Dr. Peter Makoš již nikdy Poianu Micului nenavštívil. Zemřel 1. 2. 1970 v Zakamenném na Oravě.
I ten byl fašista?
Anton Granatier
Byl tajemníkem a později i podpředsedou odbočky Československé národní rady pro zahraniční Slováky. Do Poiana Micului přijel dne 18. 6. 1935 spolu s Ladislavem Třešňákem, pracovníkem vzpomínané národní rady a se sochařem Vojtěchem Ihriskym. V Poiana Micului se zdrželi asi 3 hodiny. Mluvili s Eugeniem Breabanem a tajemníkem Gregorem Juraškem.
Pro úplnost jeho politické příslušnosti je třeba připomenout, že za I. světové války byl česko-slovenským legionářem v Rusku a za první Československé republiky byl organizovaný v legionářském hnutí, ve kterém redigoval časopis "Legionář". V období II. světové války byl diskriminovaný jako protifašistický činitel. Po válce byl zakládajícím členem Demokratické strany Slovenska a za tuto stranu byl zvolený za podpředsedu sboru SNR na Slovensku.
Po lednu roku 1948 upadl do nemilosti.
Narodil se 20. 3. 1894 v Krušetnici na Oravě a zemřel 6. 2. 1954 v Bratislavě. Anton Granatier byl v Poiana Micului 3 hodiny a nebyl to ani fašista ani bolševik. Byl to dobrý Slovák z Oravy, demokrat.
Vojtech Ihriský
Podobně jako Anton Granatier byl Kysučan z Oščadnice. Na rozdíl od svého přítele, to byl umělec - sochař, letec, držitel výškových rekordů v tehdejších leteckých možnostech. Byl autorem sochy Pavla Országha Hviezdoslava, která je umístěná před Národním divadlem v Bratislavě. V Poianě Micului byl, podobně jako jeho přítel, pouze 3 hodiny.
Rudol Kovalik
Byl prvním slovenským učitelem v Poianě Micului a vůbec na Bukovině. Do Poiany Micului přijel 6. 12. 1936 a působil zde až do své smrti dne 8. 3. 1938. O Rudolfovi Kovalíkovi jsem psal už v předchozích kapitolách, jako jsem napsal i jeho podrobný životopis. Proto na tomto místě nebudu o něm už nic rozepisovat...
Jednak taková malá poznámka, jaká otázka? Co byli zač lidé polské národnosti, kteří v rozporu s logikou jednou napsali, že byl fašistou a potom, když na to zapomněli, tak z něho udělali bolševika?
Hilda Gudernová
I o ní platí to, co o Kovalíkovi, ale s tím rozdílem, že Gudernovou přímo obvinili, že je bolševička, protože se narodila v Rusku. Kritici z polské skupiny zapomněli na jednu maličkost, že její otec budoval v Rusku pivovar, a že v době revoluce její rodiče bolševici zavraždili.
Ona zůstala sirotkem od svých 4 let.
Retrospektíva Slovákov v Poiana Micului - 1842-1947
Jozef Jurašek
str. 204-205
překlad: Taťána Ješetová