Santiniho Zelená hora

Velký Santini - Zelená hora

 

"Snil jsem o domově, který je mi tak vzdálený a přitom, jako bych ho měl na dosah ruky! Jen postavit bránu, která by mě nejkratší cestou dovedla k mé Lásce...

Touha mého srdce se zdá být nenaplnitelná. Vždyť, copak by to bylo možné v této době? Kdo by to pochopil?

 

Každý den, když otevírám oči a zvedám z lože své zmučené tělo, jsem zase o krůček blíž konci mé cesty. Vím, že bránou projdu, ale kterou a kam? To ani já sám netuším. Ale má duše, mé nitro, mě hluboce nabádá a nedá mi pokoje. Kdybych zaspal jen jedno jediné ráno, lála by mi, že za ní nespěchám, že má láska k ní není opravdová. Ach, jak se mýlí!

Kdybych jen trochu mohl, opustím bez lítosti tento svět, ani se neohlédnuv spěchal bych přímo za ní.

Ale zatím nemohu, nesmím.

 

Úkol, který zde musím vyplnit je tak důležitý, že často mám pocit, jako by mi ho zadal sám Stvořitel. Ale až takto odvážný ve svých myšlenkách nejsem. Už takhle mě to břemeno svírá a tíží zvlášť, když mě přepadne beznaděj, bude někdy někdo v budoucnu chápat? Rozpozná v mých stavbách poselství o velikosti vesmíru a stvořeného světa? Uvidí tu naprostou dokonalost?

Já jen vzdávám úctu, když s pokorou plním zadaný úkol. V čistotě svých myšlenek nepřidám nic, co by toužícího mohlo svést z jeho cesty. Takových vypravěčů je plný celý svět.

 

Ne! Jen v průzračnosti matematiky a Posvátné geometrie bude odhalena pravda o Lásce.

Ach, zase volím vzletná slova. Měl bych být víc přízemní, a napsat jen: "pravdu o stvořeném světě." Jenže, co je stvořený svět, když ne Láska sama?

Kráčím po tomto světě a doufám, mám naději, jenom ta mě drží nad vodou, abych dokázal dokončit svůj úkol..."

 

Jan Blažej Santini Aichel

 

"Svět hmoty a ducha, i svět, který je z jejich spojení,

podléhá jednomu zákonu a vlastně jím je.

Pak musí být zákonitost samozřejmostí,

a pak také musí být vše zákonitostí vysvětlitelné."

Jozef Zezulka

 

Zelená hora

Na Zelené hoře v blízkosti Žďáru nad Sázavou se nachází zcela výjimečná stavba ve stylu tzv. barokní gotiky, jejímž autorem je právě "náš" Santini.

Proč postavil tento kostel právě zde? Bylo to zásluhou cisterciáckého opata Václava VEjmuly, který byl natolik osvícený a znalý tajných nauk, že mu pomohl uskutečnit toto veliké dílo? Někdo říká, že cisterciáci takové nauky neznali, a v té době již určitě nemohli být prezentovány, natož veřejně. Jenomže cisterciáci vychází z benediktinů a důkaz, že si znalosti předávali, byť tajně, byl doložen v knize Tajemný klášter pod horou.

Kostel na Zelené hoře byl zasvěcený sv. Janu Nepomuckéhmu, jehož "jazyk" je vymalován i na stropě kostela. I toto zasvěcení se zdá být velice výmluvným.

"Jazyk" je odkaz na tajnou řeč a zároveň i na krční čakru, která patří řeči a komunikaci. A jazyk nemusí nutně znamenat pouze mluvenou řeč, protože za univerzální jazyk je považována matematika! A matematika vychází právě z geometrie, především Posvátné geometrie.

 

 Zelená hora - Santini

"Hvězda bílá provází mě

od úsvitu dějin a nikdy nehasne.

Já, uctivý služebník tiše a němě,

pokorný tvůrce do krajin,

co pevnost hvězdy zanese."

Santiniho dílo

 

A tak, abychom pochopili hvězdu, musíme pochopit kým ta hvězda je. Oprostit se od nánosů a prachu, kterým byla pošpiněna... A pak pochopíme, proč Santini zvolil právě ji, jako vyjádření své Lásky. Podívejme se tedy nyní spolu na hvězdu a pak se opět vrátíme k Santinimu.

Pěticípá hvězda a pentagram (pětiúhelník)

Pentagram si coby symbol života, zdraví a lásky, za své tajné poznávací znamení zvolili pythagorejci, vyznavači pythagoreismu, což je filosofická esoterní škola s významnou tradicí západního myšlení. Tato škola vychází z úvah o významu čísel. Bylo by však chybou se domnívat, že všechno toto vzešlo až z předsókratovské doby filosofa Platóna. Učení je ve skutečnosti mnohem starší a jeho "prapočátek" můžeme umístit minimálně až do doby Starého Egypta, kde se však vyučovalo pouze pro vyvolené. Učení bylo tajné a nesmělo se předávat veřejnosti. Tím, že toto nařízení bylo postupem času porušováno, jeví se nám, jako by bylo nově objeveno právě ve Starém Řecku.

Učení o pentagramu máme úzce spojené s planetou Venuší.

Rýsování a kresbu pentagramu najdete zde. 

 Abyste mohli snadno a rychle nakrestlit pentagram, použijte triquetru. Pomocí triquetry propojíte pentagon s hexagonem.

Pokud chcete vědět, jak byl objeven první bod pro narýsování pentagramu, musíte se podívat do Květu života. A právě díky Květu života objevíte i výchozí bod pro narýsování sedmiúhelníku a devítiúhelníku. Je však nutné zdůraznit, že rýsování pětiúhelníku, sedmiúhelníku a devítiúhelníku pomocí kružítka není přesné a ne vždy dopadne podle vašich představ. 

 

O Zelené hoře se všeobeně ví, že byla postavena na základě číslice pět.

  • Tzv. "sférická" okna (název je čistá smyšlenina) vychází ve skutečnosti z rovnoramenného trojúhelníku, který je tvořený právě v pentagramu.
  • Ambit kolem kostela je tvořen dvěma protilehlými pentagramy do kruhu. V pentagonu uprostřed je umístěn samotný kostel. Poměr velikostí mezi ambitem a kostelem je dán právě těmito pentagramy.

Gotické baroko nebo také barokní gotika

Gotika je založená na kruhu, kružnici.

Na čem je založené baroko?

Nějakým záhadným způsobem někdo vymyslel, že baroko je "pokřivená perla". To je taková "lidová" tvořivost, kterou vymyslel asi nějaký odborník na architekturu. Těžko říct.

Ve skutečnosti se původ baroka dá zjistit pomocí Posvátné geometrie, prostě si to narýsujete. Zjistíte pak, že baroko je tvořené na oválu, který si nakreslíte pomocí kružnic. V podstatě začnete na vesice piscis.

Je-li gotika tvořena kruhem, baroko je tvořeno vesicou piscis.

A na toto tajemství chtěl právě Santini poukázat Zelenou horou!

Proto vytvořil styl gotického baroka.

 

 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení