Runy v Květu života
Runes in the Flower of Life - research
Citace:
"Runy jsou znaky, podle jedné hypotézy odvozené pravděpodobně z písma etruského a řeckého. Tyto znakové sady se používaly v germánských jazycích, především pak ve Skandinávii a na Britských ostrovech, a to v pozdním období rané doby dějinné (též označované jako protohistorie) a v raném středověku. První runové nápisy pocházejí podle názoru norských archeologů z období mezi 250 př. n. l. a přelomem letopočtu.
Runová abeceda byla převážně nahrazena latinkou v souvislosti s přijímáním křesťanství. Archeologický nález z Břeclavska dokladuje, že středoevropští Slované přišli do kontaktu s runami okolo roku 600 (tedy dříve, než bylo zavedeno nejstarší slovanské písmo – hlaholice).
Používání runové abecedy ke speciálním účelům (např. k dekoracím) vydrželo na švédském venkově až do začátku 20. století.
Původ run
Původ runových zápisů je stále nejistý. Mnoho znaků staršího futharku je na pohled blízce podobno znakům latinky. Některé další runy se potom podobají znakům severoitalské, rétské, lepontské či venetské abecedy z 5. až 1. století př. n. l., které jsou si navzájem dosti podobné a jsou následovníky staré italské abecedy. Nicméně souvislost není věrohodně doložitelná a prvotní hypotéza původu, která poukazovala na možnost zjednodušení znaků uvedených abeced, respektive jejich úpravu pro ulehčení záznamu rytím a tesáním, byla opuštěna (nejsilnějším protiargumentem je fakt, že některé tvary run jsou pro rytí/tesání mnohem složitější, než by byly jejich uvažované vzory). Runy by tedy bylo možno nejspíše považovat za nezávisle vzniklé, respektive jen se základním vztahem vzniklé, původní germánské písmo (z cca 1. až 2. stol. n. l.?).
Runová abeceda se nazývá futhark/futhork (dříve se runa Ansuz vyslovovala jako A, později jako O), a to podle prvních písmen (stejně jako a-be-ce-da) a je rozdělena na 3 sady (skupiny písmen), nazývané potom aettir (pl.) (aett sg.) (= „rodiny"). Existuje několik druhů futharku, drobně se lišících ve vzhledu jednotlivých písmen nebo jejich významu."
Výzkum
Jeví se být očividné, že runová abeceda, ať už je její původ jakýkoliv, vychází z Květu života.
Vzhledem k jejímu použití v magii a jako výkladového nástroje pro věštění, dává její spojitost s Květem života velký smysl.
Z logiky použití Květu života jako grafického vyjádření základního vzorce tohoto stvořeného světa musí vše, co je harmonické a funčkní z tohoto Květu vycházet.
Moderní svět v současnosti vše tvoří na základě designu, od oka, jak se mu to líbí, případně je tak maximálně ochoten vzít v potaz zlatý řez (aniž by tušil, odkud zlatý řez vychází). Ale naši předkové pracovali s mnohem hlubšími znalostmi a souvislostmi.
Pokud bychom vycházeli z výše uvedeného textu a spojení runové abecedy s latinkou (běžnými písmeny), které také vychází z Květu života, pak to dohromady už nemůže být náhoda, ale ukazuje to na záměr.
Někdo prostě něco věděl a na základě té znalosti vytvořil i runy.
A Květ života je znám po celé planetě.