Vznik první slovenské školy v Bukovině

 

První slovenská škola v Bukovině byla založená roku 1937, tedy 134 let poté, co do Bukoviny přišli první Kysučané.

Stalo se to po závěru, ke kterému roku 1935 dospěla delegace Slovenské pobočky Národní rady čs. když odcházela z Bukoviny, že není potřebné zakládat školy jenom v Sedmihradsku, v rumunském Banátě, ale také v Bukovině, kde polonizace Slováků kulminovala.

Podnětem k založení slovenské školy v Poianě Micului byla žádost místních Slováků adresovaná kompetentnímu úřadu v ČSR.

...

Ve škole začali vyučovat dva učitelé - Hilda Gudernová a Rudolf Kovalik.

Z nařčení, kterému byl Rudolf Kovalik nepravdivě obviněn vedlo k častým prohlídkám jeho bytu a soustavné kontrole jeho soukromé i školské činnosti.

Z materiálů dále vyplývá, že protislovenských školských aktivit se zúčastnil i jeden z Poianských, když odrazoval děti od vstupu do slovenské školy, aniž by přitom uvedl, že jeho děti vystudovali vysoké školy za polské prostředky, když ostatním dětem tzv. goralům se po dobu 130 let ničeho podobného nedostalo. (jméno onoho Poianského je uvedené v knize)

Co poskytla stará vlast (míněno Československo) za dva roky trvání slovenské školy v Poianě Micului? Šesti žákům zabezpečila středoškolské vzdělání na Lýceu v Oradei Mare a v ČSR. Byli to Rudolf Lehocký, Stanislav Švintek, Ján Neuburger, Prokop a Viliam Jurašekovi. Z obce Pleš studoval v tom samém městě Filip Kučák.

V Poianě Micului byl také založený kulturní spolek T. G. Masaryka s divadelními a loutkovými představeními, zpěvem slovenských písní ať už náboženských nebo lidových, případně i tanečními vystoupeními. Což nebylo pro Poianské zrovna jednoduché, neboť neměli možnost se potkat s krajany se stejným nářečím nebo přímo se spisovnou slovenštinou. Mluvili, jak se u rodáků z Poiany říká dodnes "po našom". Založený byl i chlapecký dechový soubor. Vedoucím souboru byl Karol Stodolica. Náboženské písně se učili ze sbírky Mikuláše Schneidra-Trnavského.

Kulturně-zábavná setkání se konala v kulturním domě Gregora Juráška, narozeného 25 . 5. 1899, který byl postavený za pomoci všech krajanů. Dům stál na nejvyšším místě dolního konce obce.

Knihovna byla umístěná v bytě slovenského učitele a nejvíc knih do ní dodala Matica slovenská. Knihy si půjčovali nejenom žáci a mládež, ale i starší lidé, mezi kterými dominoval ve čtení Juraj Jurášek, narozený 18. 3. 1894.

Za necelých sedm let trvání slovenské školy v Poianě Micului na ní postupně působili učitelé: Rudolf Kovalik, Hilda Gudernová, Gejza Minárik, Tobiáš Kútik, Vendelín Úradník.

V obci bývaly dvě školní budovy. Jedna se nacházela ve středu části, kterou obývali Slováci, druhá byla u kostela, kde žili Němci. Ve školách se vyučovalo do dubna 1944. Obě školy shořely před 1. květnem 1944 spolu domy a hospodářskými budovami obce, o což se přičinily německé fašistické jednotky.

 

Výňatek z textu v knize Slováci v Bukovině

str. 70

Autor: Vendelín Úradník

Překlad a úprava textu: Taťána Ješetová

 

 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení