Perly ve Zlaté Koruně
Perly ve Zlaté Koruně
str. 17
doslovná citace:
"Nejvíce historických pramenů, a to zásluhou perel, se vztahuje k mlži perlorodce říční. První, byť nepřímý záznam o výskytu perlorodky u Zlaté Koruny je již z roku 1418.
V těchto nejistých časech byly klenoty (mimo jiné i růžence zhotovené z perel domácího původu) převezeny z Třeboně, Zlaté Koruny a Vyššího Brodu do bezpečnějšího rožmberského Krumlova. V roce 1560 uvádí švýcarský přírodopisec Konrad Gessner jmenovitě Otavu a Vltavu jako řeky velmi bohaté na perlorodky. K období po roce 1600 jsou v práci Respublica Bohemiae od exulanta Pavla Stránského obě řeky zmíněny jako bohaté na perlorodky. V roce 1745 bylo mezi Krumlovem a Hlubokou nalezeno v 3 000 prohlédnutých jedincích 30 pěkných a 92 méně hodnotných perel. V roce 1809 bylo pronajato právo lovit perly pod Krumlovem chalupníkovi Stindlovi ze Zlaté Koruny za 20 zlatých na rok. V přehledu z roku 1811 je uveden nález 92 perel neobyčejně pěkných barev a velikostí od Rájova. Poslední zmínka o výskytu perlorodky u Zlaté Koruny je v Baťově práci z roku 1933."
Jak je v knize dále uvedeno byla v roce 1689 mezi Zlatou Korunou a Boršovem zřízena první "perlorodčí rezervace", ale již v roce 1707 perlorodky v této části Vltavy již nikdo nechránil. Přesto však zde bylo několik pokusů o ochranu až nakonec v roce 1908 vyšlo místodržitelské nařízení o zákazu chytání perlorodek. V roce 1941 už nebyla perlorodka u Zlaté Koruny nalezena a zprovoznění papíren v horním toku Vltavy ukončilo veškeré naděje.